Siedlce pakują do swojego – projekt działań w dzielnicy

with Brak komentarzy

Projekt „Siedlce pakują do swojego” dedykowany jest mieszkańcom i mieszkankom gdańskiej dzielnicy Siedlce, a także osobom zainteresowanym zastąpieniem jednorazowych opakowań takimi, których można używać wielokrotnie.

Zachęcamy do rezygnacji z jednorazówek. Pozwala to na zmniejszenie ilości plastiku używanego podczas zakupów, a następnie ilości śmieci, które wysypują się z koszy i wiat śmietnikowych, a porywane przez wiatr zaśmiecają naszą dzielnicę, świat i szkodzą naszemu zdrowiu. Poprzez różnorodne działania zwracamy uwagę na ilość plastiku i jego wpływ na zdrowie i środowisko. A także pokazujemy alternatywy, by odejście od jednorazowości nie wiązało się w dużymi wyrzeczeniami i zmianami w życiu codziennym.

Jak powstał projekt?

Mieszkam na Siedlcach i chciałabym by dzielnica była przyjaznym i czystym miejscem, by osoby tu mieszkające dbały o ekologię w takim szerokim ujęciu (ograniczanie plastikowych opakowań, segregacja śmieci, dbanie o zieleń, wymiana i oddawanie przedmiotów zamiast wyrzucanie itp.). Pomysł wziął się ze szkolenia, na którym byłam w zeszłym roku. Było tam ćwiczenie by zamknąć oczy i marzyć o jakimś działaniu. Mnie się wtedy wymarzyło między innymi, że idę do sklepu, witam się z sąsiadkami, które robią zakupy do swoich woreczków i jest bardzo przyjemna atmosfera i pozytywne relacje.

Siedlce pakują do swojego odbędzie się 19 września 2019 i będzie obfitować w wiele różnorodnych działań w różnych lokalizacjach w dzielnicy, a także online.

Projekt zakłada realizację następujących działań:

Konkurs plastyczno-ekologiczny w Szkole Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku.
Konkurs w dowolnej technice plastycznej, którego celem jest zachęcenie dzieci do kreatywnych poszukiwań alternatyw dla jednorazowych śmieci. Dowiedzą się także o projekcie Siedlce pakują do swojego i jego założeniach. Nagrodami w konkursie są książki, torby bawełniane i woreczki na zakupy, a także przedmioty pomagające ograniczać jednorazowe odpady.

Warsztaty szycia woreczków na zakupy.
Aż przez 5 godzin warsztatów udostępnimy kilka maszyn do szycia, na których dzięki pomocy doświadczonych prowadzących będzie można uszyć sobie zestaw woreczków w dowolnie wybranej kombinacji ich wielkości. Samodzielnie uszyte na maszynie do szycia woreczki są idealne w zastępstwie foliowych reklamówek podczas zakupów. Są wygodne i wytrzymałe. Materiałem, z którego wykonamy woreczki będą firanki, które bardzo dobrze się sprawdzają w tej roli. Dodatkowym eko elementem będzie wykorzystanie niepotrzebnych już firanek i danie im drugiego życia. Przerobimy coś co mogłoby trafić do śmietnika, na coś co pomoże nam ograniczać ilość śmieci. Więcej informacji o warsztatach szycia woreczków.

Czy plastik jest fantastik? Wykład.
Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem ogromnej ilości śmieci. To wpływa destrukcyjnie na środowisko, ale także bezpośrednio na nasze zdrowie. Spotkanie otwarte, więcej o wykładzie.

Podwieczorek bez plastiku.
Spotkanie będzie rozwinięciem wykładu Czy plastik jest fantastik. To będzie bezpośrednie przełożenie informacji o tym, jak można robić zakupy do swoich opakowań. Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego”, który jest stoiskiem pokazującym wiele różnych alternatyw dla jednorazowych opakowań. Więcej o Podwieczorku bez plastiku.

W sklepach pojawią się naklejki informujące o tym, że dane miejsce jest przyjazne zakupom do swoich opakowań.

Grupa na Facebooku Siedlce pakują do swojego pomagająca wspierać się w dzielnicowych eko działaniach.

Instrukcja jak uszyć woreczek (w języku polskim i ukraińskim) pojawi się na stronie www.pakujedoswojego.

 

Logo projektu Siedlce pakują do swojego

Wszystkie spotkania i warsztaty w ramach projektu „Siedlce pakują do swojego” są bezpłatne i otwarte. Zapewniamy materiały na warsztaty, poczęstunek oraz nagrody w konkursie.


 

Partnerzy projektu „Siedlce pakują do swojego”:

Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku
Fundacja „Dr Clown” Region Pomorze
Rada Dzielnicy Siedlce
Fundacja „Świat Wrażliwy”
INNaczej Gdańskie Innowacje Społeczne
Stowarzyszenie „Dla Siedlec”
MAMYWENE

Logo programu Gdańsk bez plastiku

 

Projekt „Siedlce pakują do swojego” realizowany jest w ramach programu Instytut Kultury Miejskiej Otwarty IKM na Siedlcach dofinansowanego ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019.

Podziel się z innymi. Dziękuję!

Zostaw Komentarz