Projekt „Siedlce pakują do swojego” dedykowany jest mieszkańcom i mieszkankom gdańskiej dzielnicy Siedlce, a także osobom zainteresowanym zastąpieniem jednorazowych opakowań takimi, których można używać wielokrotnie.
Zachęcamy do rezygnacji z jednorazówek. Pozwala to na zmniejszenie ilości plastiku używanego podczas zakupów, a następnie ilości śmieci, które wysypują się z koszy i wiat śmietnikowych, a porywane przez wiatr zaśmiecają naszą dzielnicę, świat i szkodzą naszemu zdrowiu. Poprzez różnorodne działania zwracamy uwagę na ilość plastiku i jego wpływ na zdrowie i środowisko. A także pokazujemy alternatywy, by odejście od jednorazowości nie wiązało się w dużymi wyrzeczeniami i zmianami w życiu codziennym.
Jak powstał projekt?
Mieszkam na Siedlcach i chciałabym by dzielnica była przyjaznym i czystym miejscem, by osoby tu mieszkające dbały o ekologię w takim szerokim ujęciu (ograniczanie plastikowych opakowań, segregacja śmieci, dbanie o zieleń, wymiana i oddawanie przedmiotów zamiast wyrzucanie itp.). Pomysł wziął się ze szkolenia, na którym byłam w zeszłym roku. Było tam ćwiczenie by zamknąć oczy i marzyć o jakimś działaniu. Mnie się wtedy wymarzyło między innymi, że idę do sklepu, witam się z sąsiadkami, które robią zakupy do swoich woreczków i jest bardzo przyjemna atmosfera i pozytywne relacje.
Siedlce pakują do swojego odbędzie się 19 września 2019 i będzie obfitować w wiele różnorodnych działań w różnych lokalizacjach w dzielnicy, a także online.
Projekt zakłada realizację następujących działań:
Konkurs plastyczno-ekologiczny w Szkole Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku.Konkurs w dowolnej technice plastycznej, którego celem jest zachęcenie dzieci do kreatywnych poszukiwań alternatyw dla jednorazowych śmieci. Dowiedzą się także o projekcie Siedlce pakują do swojego i jego założeniach. Nagrodami w konkursie są książki, torby bawełniane i woreczki na zakupy, a także przedmioty pomagające ograniczać jednorazowe odpady. Warsztaty szycia woreczków na zakupy.
Aż przez 5 godzin warsztatów udostępnimy kilka maszyn do szycia, na których dzięki pomocy doświadczonych prowadzących będzie można uszyć sobie zestaw woreczków w dowolnie wybranej kombinacji ich wielkości. Samodzielnie uszyte na maszynie do szycia woreczki są idealne w zastępstwie foliowych reklamówek podczas zakupów. Są wygodne i wytrzymałe. Materiałem, z którego wykonamy woreczki będą firanki, które bardzo dobrze się sprawdzają w tej roli. Dodatkowym eko elementem będzie wykorzystanie niepotrzebnych już firanek i danie im drugiego życia. Przerobimy coś co mogłoby trafić do śmietnika, na coś co pomoże nam ograniczać ilość śmieci. Więcej informacji o warsztatach szycia woreczków. Czy plastik jest fantastik? Wykład.
Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem ogromnej ilości śmieci. To wpływa destrukcyjnie na środowisko, ale także bezpośrednio na nasze zdrowie. Spotkanie otwarte, więcej o wykładzie. Podwieczorek bez plastiku.
Spotkanie będzie rozwinięciem wykładu Czy plastik jest fantastik. To będzie bezpośrednie przełożenie informacji o tym, jak można robić zakupy do swoich opakowań. Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego”, który jest stoiskiem pokazującym wiele różnych alternatyw dla jednorazowych opakowań. Więcej o Podwieczorku bez plastiku. W sklepach pojawią się naklejki informujące o tym, że dane miejsce jest przyjazne zakupom do swoich opakowań. Grupa na Facebooku Siedlce pakują do swojego pomagająca wspierać się w dzielnicowych eko działaniach. Instrukcja jak uszyć woreczek (w języku polskim i ukraińskim) pojawi się na stronie www.pakujedoswojego.
Zostaw Komentarz